Skip to content

Handlingsprogram: Fremtiden tilhører arbejderklassen – Imperialismen er fjenden

APK’s nye handlingsprogram ’Arbejderklassen er fremtiden – imperialismen er fjenden’ fastslår at imperialismen må ses som arbejderklassen og folkenes hovedfjende. Krig, oprustning, pres på velfærden, stigende ulighed og hårdere vilkår på arbejdsmarkedet er ikke bare enkeltsager – de hænger sammen.

Den røde tråd, der gennemsyrer det, slås fast fra første linje:

’Med dette handlingsprogram opfordrer vi arbejdere, unge, anti-imperialister og fredselskende kræfter til at intensivere deres kampvilje og organisere sig for at opnå konkrete krav.
Det er Arbejderpartiet Kommunisternes taktiske linje for at udmønte sin revolutionære strategi i dagens klassekamp. Det er en taktisk linje for fælles kamp, solidaritet og sammenhold, med arbejderklassen som den ledende kraft og til brug og gavn for det store flertal af befolkningen.
Fjenden er imperialismen! – siger vi, og bekæmper dens destruktive vej, hvor der føres imperialistisk krig i udlandet og kapitalistisk klassekrig mod arbejderklassen i Danmark.
Handlingsprogrammet er gennemvævet af forståelsen af, at for enhver arbejderklasse i verden er dens hovedfjende dens eget borgerskab, den herskende klasse.
Den taktiske hovedopgave for APK er udviklingen af arbejderklassens anti-imperialistiske enheds- og folkefront.
Vi rejser krav, der kan forbedre leve- og arbejdsvilkår, afvise kapitalismen og dens regeringers og institutioners reaktionære offensiv og krigspolitik, og krav, der indeholder spørgsmålet om magten i samfundet.
Hver gang den herskende klasse angriber og vil stjæle mere af den samfundsrigdom, som arbejderklassen har skabt, vil vi kæmpe imod den konkret, og vi vil lade socialismens banner blafre som det bagtæppe og den strategi, det er for vores kamp.
Vi rejser en række krav, der udspringer af arbejderklassens daglige kamp, fulgt op af dybdegående analyser og klare bud på, hvad der må gøres, ud fra forholdene herhjemme og internationalt.’ 

Der er et stort behov for samling af kræfterne mod al imperialisme – og kapitalismen, hvis skærpede krise får stadig dybere og omsiggribende konsekvenser. Der er behov for et opgør med den arbejdsgiver- og krigspolitik, der føres uanset farverne på regeringen, og et opgør med imperialismens folkemord, krige, undertrykkelse og voldsomme udbytning af mennesker, naturen og ressourcer.

Spørgsmålet er hvordan. For at samle og styrke klassekampens mange delkampe og krav og udvikle en fælles samlet kamp i arbejderklassen, og samtidig en bred folkelig modstand, foreslår APK’s Handlingsprogram at bruge enheds- og folkefrontens metode. Og gennem den at udvikle en bred og konsekvent anti-imperialistisk modstandsfront med alle de elementer, det indeholder.

Enheds- og folkefronten rejses som et politisk spørgsmål – ikke som en ’organisation’ på dagsordenen her og nu. En fremtidig skabelse af en organisation vil derfor også kun skulle være for yderligere at underbygge og styrke enheds- og folkefrontens politiske mål: at udvikle klassekampen til et revolutionært opgør med det kapitalistiske system.

’Det handler om at forene kampen for levevilkårene, for arbejds- og sociale krav med kampen mod imperialistisk krig og folkemord, for international solidaritet mod reaktionen og undertrykkelse i alle dens facetter. Det handler om at forene folk, kræfter og bevægelser omkring nødvendige dagskrav, som samtidig bidrager til at afsløre det kapitalistiske system. Det handler også om at trække småborgerlige lag med og stille dem under arbejderklassens ledelse,’ hedder det i programmet.

Udgivet 1. maj 2026
Introduktionstilbud: 50 kr.

Læs bogen her som PDF

Back To Top