Skip to content

CIPOML’s 30. verdenskonference: Vi fordømmer USA’s aggression mod Venezuela og den krigshetzende fjendtlighed i Caribien

Det amerikanske imperialistiske militærs nylige indtrængen i Det Caribiske Hav, med Venezuela som umiddelbart mål, skaber et klima af krig og ustabilitet, der påvirker hele regionen. Den nuværende alvorlige trussel er fortsættelsen af den interventionistiske politik fra amerikansk imperialisme, Storbritannien og EU, udtrykt gennem blokader og økonomiske sanktioner, som er lige så forkastelige.

Fra CIPOML’s plenarmøde fordømmer vi USA’s krigshetzende politik og dets mål om kontrol og plyndring af rigdommene og ressourcerne hos regionens befolkninger og lande, især Venezuela.

Det bliver stadig mere tydeligt for verdens befolkninger og demokratiske kræfter, at den såkaldte kamp mod narkotikahandel, som svinges som en fane af den amerikanske regering, blot er et påskud og en undskyldning for at opretholde sin dominans over regionen, sikre udbytning og plyndring af ressourcer og underkue lande. Enhver virkelig seriøs indsats mod forbrydelsen narkotikahandel bør rettes mod dets hovedmarked i USA og den store beskidte forretning, der støttes af reaktionære regeringer, imperialister og borgerskabet i forskellige lande, hvis finansielle systemer hvidvasker milliarder af dollars hvert år.

Politikken med demagogiske løgne spredt af USA for at ramme og plyndre lande og befolkninger er ikke ny. Det er betimeligt at minde om kampagnen lanceret i 2003 for at overbevise verden om, at Iraks regering angiveligt var i besiddelse af kemiske og biologiske masseødelæggelsesvåben, der truede menneskeheden. På baggrund af dette påskud invaderede de landet, forårsagede tusindvis af dødsfald og indrømmede i sidste ende, at sådanne våben aldrig havde eksisteret.

Truslerne om militær aggression mod det venezuelanske folk finder sted i en kontekst af en alvorlig krise i den verdensorden, som borgerskabet påtvang efter Anden Verdenskrig. Inden for denne ramme intensiveres stridigheder og rivaliseringer blandt imperialistiske magter, hvilket afspejles i Caribien.

Vi advarer om, at en aggression mod Venezuela kan være begyndelsen på en bredere eskalering i regionen, især i betragtning af USA’s fjendtlighed over for den colombianske regering, truslen om besættelse under FN-dække mod Haiti og spredningen af nye militærbaser. Vi fordømmer det amerikanske militærs krigsforbrydelser og krænkelser af international lov og suverænitet.

Idet vi løfter den proletariske internationalismes fane, opfordrer vi verdens arbejdere og befolkninger til militant at afvise – og tvinge tilbage – den amerikanske militære aggression i caribiske farvande og ethvert forsøg på at invadere Venezuela.

Fra CIPOML bekræfter vi vores solidaritet med arbejderne og befolkningen i Venezuela og forsvarer deres umistelige ret til selvbestemmelse. Ligeledes støtter vi de marxistisk-leninistiske broderpartier, der kæmper side om side med de caribiske befolkninger i regionen.

Den Internationale Konference af Marxistisk-Leninistiske Partier og Organisationer (CIPOML)
30. Plenarmøde

Se CIPOML’s hjemmeside her

Se partier i CIPOML her

Back To Top